Cechy dobrego obuwia

Wygodne obuwie jest nie do przecenienia, niezależnie od wykonywanego zawodu. Na pewno osoby, które dużo chodzą lub stoją zdają sobie sprawę z tego, że dobry but to gwarancja dobrego samopoczucia, ale także mniej aktywni będą w stanie docenić komfort użytkowania butów dobrej jakości. Na co warto zwrócić uwagę wybierając buty?

Podeszwa powinna zapewniać dobrą przyczepność i być z materiału, który jest odporny na ścieranie. Niektóre firmy, np. Ecco, do produkcji swoich podeszw wykorzystują technologię łączącą podeszwę z cholewką wykluczającą użycie klejeń i szwów, które mogłyby uwierać. Ważne jest też, żeby była lekka.

Buty sznurowane pozwalają na takie zawiązanie, które będzie optymalnie dobrane do budowy stopy. Dodatkowo, sznurowadła wzmacniają stabilność stopy w rejonie śródstopia. To pozwala na pewny krok, bez wykręceń.

Buty Ecco produkowane są zgodnie z kolejną, ważną przy wyborze obuwia, zasadą. Buty mają dopasować się do kształtu stopy, a nie stopa do kształtu butów. Jeśli buty nie zapewniają odpowiednio dużo przestrzeni lub wyprodukowane są na kowadle o nienaturalnym kształcie, może to prowadzić do licznych deformacji. Mogą one powodować ból przy chodzeniu lub, jak w przypadku haluksów, nawet je uniemożliwiać. Nie powinno się też kupować butów Ecco za luźnych, to również nie sprzyja zdrowemu chodowi.

Obuwie dobrej jakości wyposażone jest we wkładkę, która stanowi dla stopy odpowiednie podparcie. Ważne, żeby materiał, z którego jest wykonana zapobiegał niekontrolowanemu przesuwaniu się stopy i pozwalał skórze oddychać.

Niezależnie od wszystkich porad, przed kupnem zawsze należy zmierzyć buty i pochodzić w nich po sklepie.