Na co zwrócić uwagę, kupując buty dziecięce?

Dziecięce stopy rosną tak szybko, że nawet co trzy, cztery miesiące potrzebne są im nowe buty. Czasami stare obuwie jest jeszcze w dobrym stanie, ale buty stają się za ciasne, trzeba więc kupić kolejną parę. Na co zwrócić uwagę kupując obuwie dziecięce? Poniżej kilka ważnych kwestii, o których nie wolno zapominać.

Na co zwrócić uwagę, kupując buty dla dziecka?

Dziecięce stopa potrzebuje obuwia stabilnego i bezpiecznego. Dzieci są w ciągłym ruchu, gdyż to jedna z ich najważniejszych potrzeb rozwojowych. Wybierając buty dziecięce trzeba mieć to na uwadze. Muszą prawidłowo przylegać i wspierać stopę w newralgicznych miejscach takich jak stawy czy kostka. Dziecko powinno być zawsze obecne i móc przymierzyć obuwie. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że buty są dopasowane prawidłowo.

Cena i jakość

Zwykle cena idzie w parze z jakością. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na fakt, że zwykle odzież i obuwie dziecięce są stosunkowo drogie w stosunku do ich jakości. Tak jak można oszczędzać na niektórych ubraniach, tak nie warto tego robić na butach. Dzieci podobnie jak dorośli potrzebują butów przewiewnych, w których stopa będzie mogła oddychać, nie będzie się nadmiernie pocić i przegrzewać. Warto zatem kupić dziecku skórzane buty, aby miało ten komfort.

Buty z drugiej ręki

 

Niewłaściwe jest kupowanie dzieciom butów z drugiej ręki lub zaopatrywanie ich w buty po starszym rodzeństwem. Każdy ma swój indywidualny sposób stawiania stopy, co wpływa na to, jak odkształcają się wkładki wewnątrz buta oraz sam but. Jeżeli dziecko nosi buty po kimś, jego stopa nie ma możliwości ukształtować sobie buta, musi dopasować się do tego, jak wcześniej chodziło inne dziecko. Na dłuższą metę może powodować to bóle stóp, a nawet ich deformacje.