Idealne letnie obuwie: jak je wybrać?

Latem, wybór ubrań jest równie trudny co zimą – tyle że na zupełnie innym poziomie. Podczas kiedy w chłodniejsze dni staramy się wybrać model zabezpieczający przed chłodem i jednocześnie zapewniający świetny wygląd – to latem działamy odwrotnie: nadal chcemy dobrze się prezentować, ale jednocześnie zyskać nieco ochłody. Na taką okazję świetnie sprawdzają się sandały na szpilce.

Tylko na większe wyjścia?

Według wielu, ten typ sandałów nadaje się tylko na specjalne okazje. Nie ma w tej opinii właściwie nic dziwnego: takie buty sprawiają, że prezentujesz się nienagannie. Nie ma jednakże żadnych powodów, by odmawiać sobie noszenia ich nawet na co dzień – pod warunkiem wyboru odpowiedniego, dopasowanego do okazji modelu. 

W praktyce oznacza to, że musisz po prostu pamiętać o możliwie najlepszym wyborze pod kątem wyglądu względem sytuacji, na którą chcesz założyć obuwie: lśniące sandały na wysokim obcasie są idealną opcją na bardziej nieformalną okazję, dlatego unikaj tego typu modeli obuwia na spotkania biznesowe i odwrotnie: jeśli wybierasz się na imprezę, nie decyduj się na najprostsze sandały w czarnym odcieniu bez jakichkolwiek zdobień (chyba że taki był zamysł całej stylizacji).

Z zakrytą piętą czy nie?

Odwiecznym pytaniem w przypadku sandałów jest kwestia tego, czy zdecydować się na model z zabudowaną tylną częścią, czy nie. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i wymaga rozważenia kilku dodatkowych kwestii.

Po pierwsze – jak często chodzisz na szpilce? Jeśli to obuwie towarzyszy Ci na co dzień i czujesz się w nich jak ryba w wodzie – możesz wybrać w zgodzie ze swoimi obecnymi preferencjami sandały ze sztywną piętą lub jedynie z paskiem podtrzymującym stopę. Jednocześnie, jeżeli nosisz wysokie buty dość rzadko – lepiej zdecyduj się na model z zabudowanym tyłem: zapewni Ci on znacznie większą wygodę przez dłuższy czas i zapobiegnie ewentualnym urazom w obrębie kostki wynikającym z niepewnego chodu.

Dodatkowo, zastanów się, na jaką okazję chcesz założyć buty. O ile bowiem model z odkrytą piętą sprawdzi się na rodzinnym spotkaniu czy wyjściu z przyjaciółmi – to na spotkanie biznesowe lepiej jest wybrać skromny model z zakrytą tylną częścią stopy. Wybór ten warto także dopasować do pogody: niektóre dni są na tyle upalne, że aż proszą o jak najbardziej odkryte buty w celu zapewnienia najlepszego komfortu, podczas kiedy w innym czasie lepiej jest się nieco “zakryć” dla zachowania komfortu.

Jaki krój buta wybrać?

W zależności od preferencji – wybór jest dość szeroki. Możesz zdecydować się na model z odkrytymi palcami lub zabudowanym przodem, złożony z paseczków materiału lub jednolity. Zasadniczo, latem dobrze jest zdecydować się na nieco jaśniejszą kolorystykę obuwia ze względu na to, że czerń przyciąga słońce i może powodować nadmierne pocenie się stóp. 

Jeśli jednak potrzebujesz założyć ciemniejsze obuwie, a wiesz że danego dnia będzie upalnie – wybierz model z otworami lub w całości stworzony z paseczków materiału. W ten sposób zapewnisz sobie doskonały wygląd buta i jednocześnie optymalny komfort cieplny.

Wypada, nie wypada?

Wcale nie chodzi o to, czy buty sprawdzą się na oficjalną okazję! Należy zwrócić baczną uwagę na to, czy dany model nie sprawia, że wysuwają nam się z buta palce. Szczególnie w przypadku sandałów z odkrytym przodem, gdzie wysoki obcas może sprawić, że palce będą “uciekać” z buta, warto upewnić się (na przykład spacerując chwilę po sklepie), czy stopa leży w nim pewnie. W tym celu nie wystarczy jedynie przymierzyć buta – trzeba wprawić nogi w ruch i zobaczyć, czy nadal jest w porządku.

Każdy z nas ma inną tęgość stopy, dlatego jest to szczególnie istotne z punktu widzenia zachowania komfortu. Niestety, może okazać się, że dany model (choćby nie wiem jak piękny był) nie leży dobrze na stopie i sprawia, że noga wysuwa się z buta, powodując duży dyskomfort. W takiej sytuacji najczęściej próbuje się “przytrzymać” obuwie dociskając palce do podeszwy, co po jakimś czasie wywołuje dyskomfort ścięgien i ogólne poczucie bólu w obrębie stóp.