Botki skórzane czy zamszowe? Jakie sprawdzą się lepiej jesienią?

Wybierając buty na jesień warto kierować się nie tylko osobistymi upodobaniami. Oczywiście wzornictwo jest bardzo ważne, jednak nie należy zapominać o trwałości, czy też jakości wykonania. Damskie botki jesienne wykonywane są najczęściej ze skóry lub zamszu. Oba materiały posiadają zarówno swoje zalety, jak i wady. Opisano je poniżej – być może przedstawione informacje ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Plusy i minusy butów skórzanych

Planując zakup jesiennych botków damskich warto jest wziąć pod uwagę model skórzany. Chroni on przed deszczem oraz niskimi temperaturami. Powierzchnia jest nieprzemakalna, co stanowi ogromną zaletę. Ponadto nie pochłania ona zanieczyszczeń, a jej oczyszczenie to kwestia kilku chwil. Bez większych trudności przywrócimy butom dawny blask.

Pamiętajmy, że skóra po pewnym czasie może matowieć. Jeśli jest ona słabej jakości, to relatywnie szybko pojawią się otarcia i inne ślady użytkowania. Warto również wspomnieć o ryzyku pojawienia się nieestetycznych zagięć powierzchni.

Plusy i minusy butów zamszowych

Zamsz to materiał miękki i przyjemny w dotyku. Jest on mniej narażony na pęknięcia, czy tez uszkodzenia mechaniczne. Nie trzeba również martwić się o otarcia, które mogłyby powstać podczas chodzenia. Kolejnym atutem jest atrakcyjne wzornictwo, które świetnie wpasowuje się w jesienny klimat.

Podstawową wadą botków zamszowych jest niska odporność na wodę. Bez odpowiedniej impregnacji mogą przemakać. Minusem jest również problematyczne czyszczenie, które bywa czasochłonne.