Adidasy a góry

Mówiąc o adidasach bardzo łatwo wejść na temat odzieży sportowej w górach. Owszem, każdy doświadczony miłośnik górskich wycieczek wie, że adidasy są nie na takie trasy. Jednak niejeden świeżo co upieczony miłośnik gór (czyli gatunek człowieka, który jeszcze chce wejść tam, gdzie nie powinien), wciąż kieruje się w Tatry (i nie tylko) w tym właśnie obuwiu. Na czym polega jego błąd?

Adidas – buty na inną okazję

Buty Adidas są doskonałym rodzajem obuwia, tyle że… w łatwym terenie, nie wymagającym całodziennych obciążeń. W tych butach można biegać, grać w piłkę ale nie przesiadywać w trudnych warunkach pogodowych przez cały dzień.

Turyści wybierający się w góry bardzo rzadko to doceniają. O ile buty adidas męskie sprawdzą się jeszcze na asfaltowych trasach o tyle w przypadku np trasy z Doliny Roztoki na Dolinę Pięciu Stawów mogą one zwyczajnie “wymiękać”.

Dlaczego adidas to but nie na górskie wędrówki?

1. Jest on mało odporny na działanie wilgoci. W górach pogoda zmienia się bardzo szybko. Nietrudno więc but przemoczyć a nawet zniszczyć.

2. Nawet i oryginalne obuwie adidas w kontakcie z wodą zaczyna się ślizgać. Mokre skały i trudne podejścia to warunki zdecydowanie nie przeznaczone dla tych butów.

3. Nawet oryginalna odzież adidas nie chroni tak dobrze kostek jak tradycyjne buty trekkingowe. A w górach (zwłaszcza wysokich) bardzo łatwo o różne urazy kostek. Nawiasem mówiąc, na niektórych trasach mogą nas one skutecznie wykluczyć z dalszych wędrówek.

Czy zatem popularne Adidasy są obuwiem złym? Nie – wręcz przeciwnie. Niemniej, nie możemy ich nosić w góry. Chyba, że na najprostsze i mało wymagające trasy.